Čo je to smalt

Smalt je v podstate anorganické sklo – antikorózny povlak kovových dielov na báze kremíku. Smalt počas tavenia priľne vďaka adhéznej sile k povrchu kovu a vytvorí celistvý povlak. Adhézne vlastnosti sa dosiahnu a prejavia až pri dosiahnutí taviacej teploty približne 840°C.

Ako sa smaltuje

Smaltovanie sa vo všeobecnosti realizuje maľovaním, namáčaním alebo striekaním. Zvolená technológia závisí od podkladového materiálu a požadovaného výsledného efektu. Smaltovňa Mišík, s.r.o. využíva technológiu striekania, pri ktorej sa smalt v konzistentnej podobe strieka pneumatickým zariadením na špeciálne upravený podkladový plech Kosmalt.

Prečo sa smaltuje

Smalt predlžuje životnosť kovu. Vďaka nemu sa kovový predmet stáva prakticky nehrdzavejúci, pokiaľ vrstva smaltu nie je mechanicky poškodená. Smaltom môžeme kov nafarbiť, pričom odtiene farby zostávajú stále rovnaké. Smaltom získava výrobok taktiež estetické vlastnosti na vysokej úrovni, povrch výrobku je lesklý, ľahko umývateľný – podobne ako sklo. Práve vzhľadom na svoju príbuznosť so sklom, si vyžaduje opatrné zaobchádzanie – je krehký a citlivý na náraz.

Technológia:

Existujú rôzne druhy nanášania smaltu na podkladový materiál, ktoré sa kombinujú podľa toho o aký druh výsledného efektu máme záujem. Smalt sa môže nanášať maľovaním, namáčaním alebo striekaním. Smaltovňa Mišík, s.r.o. využíva technológiu striekania, kde sa smalt v konzistentnej podobe strieka pneumatickým zariadením na podkladový plech. Ako podkladový plech sa využíva špeciálne upravený plech Kosmalt.

Smalt:

Smalt je anorganické sklo, antikorózny povlak kovových dielov na báze kremíku. Smalt má po natavení adhézne vlastnosti, ktoré sa prejavujú až po dosiahnutí taviacej teploty približne 840 °C. Pomocou adhéznej sily smalt priľne k povrchu a vytvorí tak celistvý povlak, ktorý v konečnom dôsledku vytvára efekt, potrebný pre zameranie spoločnosti.

Vlastnosti smaltovaných výrobkov:

Smalt má z hľadiska životnosti takú vlastnosť, že po ošetrení povrchu kovu smaltom, sa stáva kov prakticky nehrdzavejúci, pokým, nie je vrstva smaltu mechanicky poškodená. Smalt je charakteristický aj životnosťou farebných odtieňov, ktoré neblednú a nestrácajú sa. Jedným z ďalších charakterov ktoré smalt má je krehkosť, ktorá je zároveň aj jeho nevýhodnou vlastnosťou. Inak má smalt estetické vlastnosti na vysokej úrovni, má lesklý povrch, ľahko umývateľný, podobný podvrhu skla.